Rekuperator AERISnext 600
Rekuperator AERIS 550 zastąpiła nowa centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła AERISnext 600!
Jest to energooszczędna centrala wentylacyjna z unikatowym wymiennikiem ciepła wzorowanym na idealnym szlifie brylantowym. Posiada wymiennik przeciwprądowy o najwyższej na rynku wydajności termicznej: aż 90% (liczone wg normy EN 13141-7:2010). Rekuperator AERISnext 600 posiada wydajność nominalną 600 m³/h.
*centrala AERISnext 600 posiada klasę A+ pod warunkiem wyposażenia jej w minimum 2 szt. czujników dwutlenku węgla lub minimum 2 szt. czujników wilgotności lub 1 szt. czujnika wilgotności i 1 szt. czujnika dwutlenku węgla; w pozostałych przypadkach centrala posiada klasę A - szczegóły w tabeli na dole strony
Rekuperator AERISnext 600 dostępny jest w wersji pełnej, w wersji pełnej z wymiennikiem entalpicznym (ERV), który oprócz ciepła, odzyskuje także wilgoć, a także w wersji standard z ograniczonymi możliwościami sterowania.
Sprawność odzysku ciepła AERISnext 600: 90%.
Sprawność termiczna odzysku ciepła AERISnext 600 w wersji ERV: 76%.
Rekuperator AERISnext 600 dedykowany jest szczególnie do budynków energooszczędnych i pasywnych, gdzie niskie zapotrzebowanie energetyczne połączone z wysokim komfortem i jakością powietrza jest priorytetem.
Rekuperator AERISnext 600 doskonale spełnia swoją funkcję również w obiektach użyteczności publicznej (przychodnie, sklepy, gabinety kosmetyczne, siłownie, sale fitness, studia nagrań).
Informacje techniczne
Nazwa | Wyjaśnienie |
AERISnext | Nazwa urządzenia. |
600 | Wydajność nominalna gwarantowana przez producenta w m3/h. |
R | Centrala jest fabrycznie ustawiona względem powietrza nawiewanego i wywiewanego do prawej. |
L | Centrala jest fabrycznie ustawiona względem powietrza nawiewanego i wywiewanego do lewej. |
ST | Centrala posiada cztery stałe króćce przyłączeniowe. |
VV | W centrali fabrycznie zainstalowana jest nagrzewnica wstępna. |
ERV | Centrala wyposażona fabrycznie w entalpiczny wymiennik ciepła ERV (wymiennik z odzyskiem wilgoci). |
Standard | Centrala z ograniczonym sterowaniem bez możliwości montażu OptionBoxa, GWC, nagrzewnicy wtórnej, czujników wilgotności i dwutlenku węgla oraz sterownika ComfoSense C (wyłącznie sterownik ComfoSwitch). |
Rodzaje rekuperatora AERISnext 600
VV ST |
VV ST ERV |
VV STANDARD ST |
Cechy rekuperatora AERIS 600next
- wymiennik przeciwprądowy o sprawności 90%
- inteligentny system programowania i regulacji pracą rekuperatora
- oszczędne wentylatory na prąd stały
- modulowany automatyczny bypass
- modulowana nagrzewnica wstępna ze zmiennymi parametrami pracy
- wydajność nominalna centrali: 600 m³/h
- możliwość podłączenia sterownika ComfoSense C lub ComfoSwitch C
- możliwość obsługi rekuperatora przez wyświetlacz umieszczony w obudowie rekuperatora
- sterowanie w języku polskim i angielskim (do wyboru)
- estetyczna obudowa z poliwęglanową klapką zabezpieczającą przed niechcianym dostępem i ze schowkiem na instrukcje obsługi rekuperatora
- doskonała izolacja wewnętrzna z polipropylenu ekspandowanego (EPP) idealnie tłumiąca dźwięki i izolująca termicznie
- bardzo cicha praca: już od 51 dB(A) - głośność przez obudowę i już od 75 dB(A) na króćcu nawiewnym przy maksymalnym przepływie i ciśnieniu 200 Pa
- izolowane króćce montażowe o stałym ustawieniu
- możliwość sterowania bezprzewodowego (RFZ)
- możliwość podłączenia do pełnej wersji rekuperatora gruntowego wymiennika ciepła (poprzez moduł przyłączeniowy OptionBox)
- możliwość podłączenia jednostki chłodzącej ARTIC
- pełna wersja rekuperatora AERIS 450 współpracuje z czujnikiem CO2 i czujnikiem wilgotności (poprzez moduł OptionBox)
- w pełnej wersji możliwość podłączenia nagrzewnicy wtórnej Aeris Neno (poprzez moduł OptionBox)
- dwa plisowane filtry wielorazowe G4 na wyposażeniu centrali
- możliwość stosowania filtrów F7 o podwyższonej klasie filtracji (dla alergików)
- współpraca ze światowym standardem zarządzania budynkiem inteligentnym KNX
W wersji z wymiennikiem entalpicznym (ERV)
- wymiennik przeciwprądowy membranowy o sprawności termicznej 76%
- oprócz ciepła wymiennik odzyskuje również wilgoć z powietrza wyciąganego i przekazuje ją do powietrza nawiewanego
- opatentowana membrana polimerowa wymiennika z wbudowaną technologią Microban firmy DPoint
- wymiennik odporny na zagrzybienie i drobnoustroje oraz na zamarzanie
- możliwość mycia wymiennika wodą
- bardzo szczelna konstrukcja: brak przechodzenia zapachów, gazów, zanieczyszczeń z powietrza wywiewanego do nawiewanego
- brak konieczności montowania odpływu skroplin i usuwania kondensatu
- długa żywotność
Wymiary centrali: wysokość: 849,7 mm, szerokość: 725 mm, głębokość: 570 mm.
Waga: 50 kg.
INFORMACJE OGÓLNE
Rekuperatory AERISnext powstały na bazie 75 lat doświadczeń holenderskich inżynierów w zakresie produkcji central wentylacyjnych. Stanowią one następne pokolenie rekuperatorów AERIS obecnych na rynku polskim od ponad 10 lat.
Rekuperatory AERISnext stanowią główny element systemu zrównoważonej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. W systemie tym zanieczyszczone powietrze jest usuwane m.in. z kuchni, toalet i łazienek, a świeże, filtrowane powietrze z zewnątrz jest nawiewane do pokojów i salonów i sypialni. Wydajność rekuperatorów AERISnext 600 pozwala na stosowanie go zarówno w budownictwie jednorodzinnym, mieszkaniowym, jak również w niewielkich obiektach użyteczności publicznej.
Obudowa
Obudowa boczna urządzenia wykonana jest z blachy stalowej powlekanej malowanej w kolorze szarym RAL 7046. Front centrali wykonany jest z tworzywa sztucznego ABS w kolorze białym RAL 9003. Dostępnadodatkowa pokrywa wyświetlacza zabezpieczająca przed niepożądanym dostępem (np. dzieci) wykonana z poliwęglanu. W urządzeniu przewidziano schowek na instrukcję obsługi z przodu centrali. Króćce montażowe Ø180 mm (wymiar wewnętrzny) i Ø200 mm (wymiar zewnętrzny) wykonane są z polipropylenu.
Wentylatory
Rekuperator jest wyposażony w nowatorskie i energooszczędne wentylatory promieniowe RadiCal® firmy Ebm-papst na prąd stały, które zmniejszają poziom dźwięku oraz obniżają zużycie energii. Wentylatory wyposażono w nakładkę FlowGrid, która prowadzi i optymalizuje przepływ powietrza do rekuperatora oraz obniża poziom hałasu.
Filtry w rekuperatorze AERISnext
Urządzenie wyposażone jest standardowo w 2 szt. filtrów plisowanych wielorazowego użytku o klasie filtracji G4. Sposób ich mocowania zapewnia doskonałą szczelność oraz swobodną wymianę bez konieczności użycia jakichkolwiek narzędzi. Filtry posiadają plisowaną budowę, dzięki czemu ich powierzchnia uległa zdecydowanemu zwiększeniu w porównaniu do central starego typu, co skutkuje bardzo efektywną filtracją powietrza w rekuperatoraach AERISnext.
Sposób pomiaru stanu zużycia filtra
Urządzenie wyposażone jest w system przypominania o konieczności wymiany filtrów, pracujący w oparciu o dane dotyczące ilości przefiltrowanego powietrza.
Filtr wymienia się po przefiltrowaniu określonej liczby m3 powietrza lub po upływie 6 mcy (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej). Tym samym ostrzeżenie pojawi się wcześniej, jeśli przepływ powietrza wentylującego jest duży.
Nowej generacji wymiennik ciepła o dużej powierzchni odzysku
Przeciwprądowy wymiennik ciepła o kształtach wzorowanych na perfekcyjnym szlifie brylantowym z dodatkowymi - w porównaniu do starych rekuperatorów AERIS - 100 mm wysokości wymiennika. Wykonany z wysokiej jakości polistyrenu lub kopolimeru polietylenowego polieteru (wymiennik ERV). Sprawność 90% i do 76% (sprawność termiczna wersji ERV) wg normy EN 13141-7:2010.
Zwiększona powierzchnia wymiennika ciepła w rekuperatorach AERISnext w porównaniu do dotychczasowych rekuperatorów AERIS
Układ antyzamrożeniowy z modulowaną nagrzewnicą wstępną
Każdy rekuperator AERISnext 600 wyposażony jest w inteligentną nagrzewnicę wstępną, która załącza i wyłącza się automatycznie, a jej moc idealnie dopasowuje się do ilości przepływającego powietrza. Nagrzewnica podgrzewa powietrze zewnętrzne, dzięki czemu kondensat wykraplający się wewnątrz wymiennika nie ulega zamarzaniu. Trójkątne elementy zwiększają powierzchnię grzewczą, a nowatorska budowa minimalizuje opory przepływu powietrza.
Programowanie rekuperatorów AERISnext 600
Programowanie rekuperatorów AERISnext 600 odbywa się poprzez wyświetlacz na obudowie rekuperatora, sterownik ComfoSense C (pełna wesja rekuperatora) lub ComfoSwitch C (wersja standard). Podłączyć do nich można również sterownik bezprzewodowy RFZ (centrala musi być wtedy wyposażona w sterownik ComfoSense C, który ma wbudowany odbiornik syngału radiowego RFZ).
Wyświetlacz na obudowie rekuperatora AERISnext 600
Sterownik ComfoSense C do rekuperatora AERISnext 600 w pełnej wersji.
Sterownik ComfoSwitch C do rekuperatora AERISnext 600 w wersji standard.
Modulowany bypass
Rekuperator AERISnext 600 zapewnia optymalny komfort poprzez zastosowanie specjalnego obejścia, zwanego by-passem, który po załączeniu się kieruje całość powietrza poza wymiennik ciepła. Bypass jest w pełni automatyczny i płynny. Dzięki krzemowemu zaworowi jest szczelny, a jego praca odpowiada za zwiększony komfort nawiewu w rekuperatorach AERISnext.
Czujniki w rekuperatorze AERISnext 600 i technologia FlowControl®
W każdym rekuperatorze AERISnext 600 zamontowano czujniki wilgoci, ciśnienia i temperatury służace do optymalizacji przepływu powietrza. Ich pomiary definiują działanie bypassu i nagrzewnicy wstępnej i zależą od podawanych na bieżąco parametrów atmosferycznych. Dzięki aktualnym pomiarom definiowana jest również zależność między współczynnikiem wentylatora i przepływem powietrza i wentylator płynnie może reagować na każdą zmianę. Przy czym współczynnik wentylatora jest korygowany tylko dla wahań średnio- i długookresowych. W przypadku wahań krótkookresowych weźmie pod uwagę tylko znaczne wahania i tylko w oparciu o nie skoryguje pracę.
Technologia FlowControl® powoduje zmniejszenie strat ciepła podczas wentylacji, zapobiega jakimkolwiek uszkodzeniom konstrukcji przez wilgoć oraz stanowi znaczne uproszczenie uruchamiania centrali przez instalatora.
Technologia zastosowana w rekuperatorach AERISnext: objętościowy i masowy przepływ powietrza
Aby możliwe było osiągnięcie maksymalnych parametrów odzysku ciepła, podczas uruchamiania rekuperatora AERISnext wykorzystuje się obliczenia dla objętościowego przepływu powietrza (m3/h). Kiedy jednak rekuperator dokonuje ostatecznych wewnętrznych obliczeń i bilansów, ich podstawą jest już masowy przepływ powietrza (kg/s).
Masa strumienia powietrza doprowadzanego i powietrza wywiewanego musi przecież być taka sama, ale:
- przy temperaturze powietrza 20°C: 150 m3/h oznacza 180 kg/h
- przy temperaturze powietrza 0°C: 150 m3/h oznacza 194 kg/h
Podczas uruchamiania rekuperatorów, które nie stosują powyższego rozróżnienia, mierzy się więc strumień objętości powietrza, co oznacza, że w ciągu roku różnica masy może wynieść nawet 8% (!), powodując niepożądane wahania sprawności odzyskiwania ciepła.
W rekuperatorach AERISnext sprawność odzysku ciepła jest stale wysoka, niezależnie od warunków atmosferycznych.
Wysoki komfort cieplny bez jakiejkolwiek regulacji: technologia adaptacji do klimatu w AERISnext
Dzięki automatycznemu wykrywaniu pory roku, rekuperator sam decyduje o otwarciu lub zamknięciu bypassu. Decyzja zostaje podjęta nie w oparciu o ustawioną przez użytkownika temperaturę komfortu na sterowniku rekuperatora (jak było we wcześniejszych wersjach rekuperatora AERIS), ale w oparciu o średnią temperaturę na zewnątrz w ciągu ostatnich 5 dni (RMOT = Running Mean Outdoor Temperature).
Odpływ kondensatu
Dzięki złączą bagnetowym gwarantowane jest szybkie i bezawaryjne podłączenie rekuperatora w zawsze właściwym momencie obrotowym. Pokrywa uszczelniajaca jest zawsze szczelnie zamknięta.
Prosty dostęp bez użycia specjalistycznych narzędzi do obsługi serwisowej rekuperatora AERISnext 600
Objętościowy i masowy przepływ powietrza: obie technologie wykorzystane w AERISnext
Podczas uruchamiania urządzenia ComfoAir Q podstawą jest objętościowy przepływ powietrza (m3/h), ale podstawą wewnętrznych obliczeń i bilansowania w urządzeniu jest masowy przepływ powietrza (kg/s)
Aby możliwe było osiągnięcie maksymalnego odzysku ciepła, masa strumienia powietrza doprowadzanego i powietrza wywiewanego MUSI być taka sama, jednak:
- przy temperaturze powietrza 20°C: 150 m3/h oznacza 180 kg/h
- przy temperaturze powietrza 0°C: 150 m3/h oznacza 194 kg/h
Wniosek
Podczas uruchamiania obecnie dostępnych urządzeń mierzy się strumień objętości powietrza, co oznacza, że w ciągu roku różnica masy może wynieść nawet 8% (!), powodując niepożądane wahania sprawności odzyskiwania ciepła.
Instrukcja_obslugi_rekuperatorow_AERISnext_dla_uzytkownika_06.2016.pdf, Instrukcja dla użytkownika